Відключать електроенергію і газ за борги по комуналці 

Президент Володимир Зеленський підписав закон "щодо спрощення приєднання до електричних мереж", який дозволяє під час карантину відключати боржників від комунальної послуги. Правда, в документі є застереження: якщо країна знову увійде в "червону зону", то мораторій на відключення повернуть.

За час карантину борги за комунальні послуги злетіли до 70 млрд грн. І це пов'язано не тільки з пом'якшенням покарання. Зросли і витрати: подорожчали газ, електроенергія, вода, а в деяких містах і опалення.

Популярні статті зараз

Тринадцята пенсія для "обраних": кому пропонують зробити позачергові виплати та яким коштом

Зимовий час 2021: названа дата, коли українці спатимуть на годину довше

Два рази по 4 дні: українцям обіцяють довгі вихідні, новий календар свят

300 грн в одні руки: Кабмін призначив додаткові щомісячні виплати певній категорії пенсіонерів

Все новости

Як збільшився комунальний борг?

З тим, що стрімке зростання заборгованості пов'язане із зростанням тарифів, погоджується і голова Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко. Борг зростав і раніше, але куди меншими темпами.

"Такого ніколи не було. За опалювальний сезон заборгованість могла зрости на 7-8 млрд грн, Потім вона погашалася протягом року і ми виходили на зростання заборгованості в 5 млрд грн за рік. Стрімке зростання боргу минулої зими пов'язане і з підвищенням тарифів, і в тому числі, з пандемією", – пояснив експерт.

Так, згідно даних Держстату, сумарна заборгованість за комуналку з липня 2020-го по липень 2021-го зросла з 57,9 до 66,4 млрд (або на 8,5 млрд грн). І ситуація може значно погіршиться в наступному опалювальному сезоні: перерахують тарифи на гарячу воду та опалення.

Які комунальні послуги можуть відключити?

Найлегше відключити від електроенергії і газу. А ось відключити воду або опалення не мають права – це заборонено законом. Також не можна перестати вивозити сміття, відмовитися від прибирання прибудинкової території. Але якщо водоканали від водопостачання не відключають і не мають права цього робити, то в нових будинках за містом, де воду качають зі свердловин, постачальники йдуть на порушення закону і погрожують за борги також позбавити і водопостачання.

Крім того, перед відключенням постачальник зобов'язаний письмово попередити клієнта (за 30 днів до того). І якщо за цей період борг погасять, то відключати комуналку не будуть. Щоб відновити послугу, потрібно погасити заборгованість і заплатити за повторне підключення.

Відключати комуналку зможуть до тих пір, поки не погіршиться ситуація з коронавірусом, додав Попенко. "Зараз прийнято рішення видозмінити мораторій, обґрунтовуючи тим, що у нас "зелена" зона. Але пов'язано це з тим, що люди масово не платили", – пояснив експерт.

Закон прописаний таким чином, що відключити комунальні послуги можуть навіть якщо затримати платіж всього на трохи більше місяця. Така норма закону може вдарити по тих, хто не може претендувати на субсидію, а за комуналку платить, але із запізненням.

Раніше, портал "Новинар" писав про те, які категорії працівників можуть не чекати пенсійного віку.

Також, КИЇВЕНЕРГО та обленерго платитимуть споживачам: компенсація за скачки напруги та відсутність світла, покрокова інструкція.

Нагадуємо, одержувачів субсидій змусять повернути отримані кошти.