За важкі умови праці громадяни будуть отримувати особливі пенсії

На теперішній час проходять процедури узгодження два законопроекти, цікавих для громадян, що працюють на важких та небезпечних роботах. Але, вони можуть торкнутися не тільки них.

Один законопроект (від 20.11.2020 №4408) опрацьовується Урядом з кінця 2020 року і стосується пенсійного забезпечення даної категорії громадян.

Так, відповідно до чинного законодавства підприємства та організації відшкодовують Пенсійному фонду України витрати на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за списком № 1, на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 та за результатами атестації робочих місць, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Проте, Уряд констатує факт фінансової неспроможності підприємств відшкодовувати такі витрати.

Це пов’язано, зокрема, з економічними змінами, спричиненими тим, що одні підприємства закриваються, інші скорочують виробництво і на них працює значно менше людей, ніж раніше. На підприємствах, які покращують умови праці, скорочується кількість працівників, зайнятих на шкідливих виробництвах, але при цьому всім колишнім працівникам такі підприємства мають фінансувати пільгові пенсії.

Популярні статті зараз

Ціни злетять в три рази: українців попередили про масовий дефіцит картоплі

Накопичити більше стажу не вийде: українців хочуть змусити раніше виходити на пенсію

Два рази по 4 дні: українцям обіцяють довгі вихідні, новий календар свят

Мінімальна пенсія 2600 грн для "обраних": у кого зростуть виплати з 1 грудня

Все новости

Працівники, зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, перебувають під постійним ризиком зменшення пенсійних виплат через можливе недофінансування і перегляд умов отримання права на пільгову пенсію. Існують проблеми з призначенням пільгової пенсії через відсутність підтверджувальних документів про повну зайнятість на зазначених роботах у зв’язку з банкрутством підприємства, втратою архівів, затягуванням видачі довідки тощо.

У зв’язку з таким становищем, Урядом запропоновано запровадити накопичувальну професійну пенсійну систему для окремих категорій осіб віком до 35 років (станом на 01.07.2021) із числа зайнятих на роботах за Списком № 1 і Списком № 2 та деяких інших категорій осіб, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення. Особам, які не набудуть права участі в такій системі та які працюють (працювали) на роботах і посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, така пенсія призначатиметься на умовах, визначених законодавством.

Законопроектом передбачається запровадити три професійні пенсійні програми: програма № 1 – дає право на отримання пенсійних виплат після досягнення віку 50 років (Список № 1); програма № 2 – дає право на отримання пенсійних виплат при досягненні 55 років (Список № 2; інші категорії осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах); програма № 3 – дає можливість добровільно набути право участі в накопичувальній професійній пенсійній системі на умовах, визначених у колективних договорах, угодах, та на отримання пенсійних виплат після досягнення 55 років.

З позиції Уряду, запровадження накопичувальної професійної пенсійної системи дасть змогу формувати заощадження (пенсійні активи), якими особа зможе скористатися при виході на пенсію (отримання періодичної пенсійної виплати) до досягнення загального пенсійного віку, за дотриманням умови щодо необхідної тривалості зайнятості на певних роботах і загального страхового стажу.

Разом з тим, Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу, визнав положення вищевказаного законопроекту такими, що регулюються національним законодавством країн-членів Європейського Союзу та не підпадають під дію міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.

Експерти Міжнародної організації праці схвалили позитивну динаміку змін, що відбуваються у пенсіній системі Украіни та запровадження обов’язкових пенсійних накопичень як необхідного кроку для запровадження для збалансування різних рівнів пенсійної системи.

Також, зміни відбудуться в оплаті праці громадян, що працюють на важких та небезпечних роботах.

На розгляді перебуває законопроект , який спрямований на удосконалення порядку визначення розміру мінімальної заробітної плати для такої категоріі громадян.

Як повідомляє Міністерство економіки Украіни, пропонується врегулювати питання щодо визначення на рівні угод і колективних договорів переліку важких та небезпечних робіт, які передбачають підвищену оплату праці. Окрім того, пропонується чітко визначити складові заробітної плати, які не враховуються під час встановлення її мінімального розміру.

«Запропоновані законодавчі зміни дозволяють зафіксувати мінімальний розмір плати, а всі доплати за несприятливі умови будуть нараховуватись додатково. Це сприятиме прозорості встановлення розміру оплати праці, пов’язаної з несприятливими умовами праці, та дозволить підвищити реальний рівень доходу таких працівників. Особливо це стосується осіб, які працюють на мінімальну заробітну плату ”,- зазначила заступник Міністра економіки України Світлана Глущенко.

Але в цьому законопроекті є неймовірні для України новаційні умови, які можуть торкнутися багатьох працівників!

Так, проектом закону пропонується розширити перелік видів робіт, на яких працівникові може здійснюватись підвищена оплата праці, зокрема:

• доповнити їх роботами з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, а також в умовах підвищеного ризику для здоров’я;

• встановити чіткий критерій (атестація робочих місць за умовами праці, якщо інше визначено законодавством) для забезпечення обов’язкового встановлення підвищеної оплати праці.

Отже, як ми бачимо, Уряд намагається вирішити питання забезпечення пільговиків шляхом покладання багатьох функцій на підприємства, де вони працюють.

Нагадаємо, що українцям будуть платити по дві пенсії.

Раніше повідомлялося, як нараховують пенсії підприємцям.

Новинар  раніше писав про підвищення пенсій підприємцям на 300 гривень.