Велике церковне свято

Сьогодні 25 серпня православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Анікіта і Фотія, родом з Нікомідії. Про історію, традиції та заборони цього свята розповість портал "Новинар".

Історія свята

Анікіта, військовий сановник, викривав імператора Діоклетіана, який встановив на міській площі знаряддя страти, щоб лякати християн. Розгніваний Діоклітіан наказав мучити святого Анікіту, а потім кинути його на поживу звірам. Але випущений лев пестився до нього.

Раптово почався сильний землетрус, чому впало капище Геркулеса, і під обвалилася міською стіною загинуло багато язичників. Кат заніс меч, щоб відсікти голову святому, але сам впав без почуттів. Святого Анікіту стали колесувати і палити вогнем, але колесо зупинилося, а вогонь згас. Мученика кинули в котел з киплячим оловом, але олово охололо. Так Господь зберігав Свого раба для утвердження багатьох.

Племінник мученика-Святий Фотій, вітав страждальця і, звернувшись до царя, зауважив: "ідолопоклонник, твої боги — ніщо!". Меч, занесений над новим сповідником, вразив самого ката. Мучеників посадили в темницю. Через відмову відректися від своєї віри їх прив'язали за ноги до диких коней, але святі залишалися неушкодженими. Не постраждали вони і в розжареній лазні, яка розвалилася.

Популярні статті зараз

"Це мій коханець": суддя проєкту "Співають всі", Наталія Могилевська, познайомила Влада Яму з новим бойфрендом

Синоптики попередили: після Покрови вдарять морози до - 7

Кому з пенсіонерів піднімуть виплати 1 жовтня

В Україні подешевшають цукор, хліб і соняшникова олія

Все новости

В результаті Діоклітіан велів розпалити величезну піч, і безліч християн, натхнених подвигами святих Фотія і Анікіти, самі ступили в неї зі словами: "ми християни!". Всі вони померли з молитвою на устах. Тіла святих Анікіти і Фотія не постраждали від вогню і навіть волосся їх залишилися цілі. Багато з язичників, які були присутні при цьому, увірували в Христа.

Народні традиції і прикмети

Сьогодні селяни вже готувалися до перших заморозків. Треба було навести порядок в коморах і сараях, щоб не накликати на сім'ю нечисту силу.

Також 25 серпня звертали увагу на численні природні явища і прикмети і намагалися передбачити по них погоду на найближчі дні і місяці. На Фотія з ранку примічали: якщо випав іній, значить можна чекати хорошого врожаю озимих на наступний рік. Якщо цей день Дощовий-не варто сподіватися на довгий бабине літо. А тепла і ясна погода віщувала безліч білих грибів в лісах.

  • Люлька тріщить під час куріння — до дощу.
  • Півні втрачають пір'я в цей час-до затяжної осені.
  • Якщо сіно на лузі відволожується, слід очікувати дощу, можливо, він буде супроводжуватися грозою.

У цей день заборонено: 

  • сваритися
  • планувати важливі справи
  • пропустити похід до церкви
  • занадто голосно говорити