Велике церковне свято-29 серпня

29 серпня православні християни святкують третій Горіховий Спас. Свято горіхового Спаса вважається народним, тому що саме в цей час закінчується жнива, збираються горіхи та інші дари природи, літо поступово йде, а кількість роботи в полях і на городі зменшується.

Коротка історія свята

Горіховий Спас - це церковне свято, яке присвячене перенесенню з Едеси в Константинополь Нерукотворного образу Ісуса Христа в 944 році. Нерукотворним образ вважається тому що утворився він після того, як Ісус Христос доклав полотно до свого обличчя, яке дивним чином відбилося на ньому. Звідси походить друга назва свята-Нерукотворний Спас або Спас на полотні.

Популярні статті зараз

Цукор, хліб, соняшникова олія та овочі: Держстат показав, як зросли ціни на харчові продукти

10 пенсій за один раз: Пенсійний фонд озвучив умови, хто отримає гроші

Синоптики попередили: після Покрови вдарять морози до - 7

Українцям будуть відключати мобільний зв'язок, якщо не виконати одну важливу умову

Все новости

Раніше в цей день прийнято було влаштовувати ярмарки і продавати домоткані полотна.

Що святять на Горіховий Спас

На Горіховий Спас 29 серпня прийнято освячувати в церкві горіхи і хліб випечений з борошна нового врожаю. Також, як і на інші свята Спаса, віруючі несуть до церкви фрукти нового врожаю, воду і мед.

Раніше, після освячення продуктів, люди йшли додому і накривали багатий частуваннями стіл на якому обов'язково повинна бути горіхова настоянка, свіжий хліб і пироги з фруктовими начинками. Святкування були пишними і галасливими, так як строгий Успенський піст закінчився і можна було влаштовувати багаті застілля.

Традиція:

►На Горіховий Спас, за давніми традиціями, в селі вибирали старшу жінку і посилали її на пробний збір горіхів. Скільки горіхів вона принесе, стільки мали принести й інші жителі села.

►На третій Спас селяни пекли хліб, робили заготовки на зиму, збирали горіхи і робили з них настоянку. Вважалося, що вона матиме надзвичайні лікувальні властивості. Настоянка з перегородок волоського горіха допомагала при застуді і хвороби суглобів.

►За давніми традиціями на Горіховий Спас можна було активно працювати, тому що в цей час йшов активний збір врожаю овочів і фруктів, консервування на зиму, збір горіхів і молотьба борошна.

Народні прикмети:

  • Третій Спас-хліба припас
  • Третій Спас на полотні, а хлібець на току
  • Багато горіхів на Спас - через рік буде багато хліба 
  • Журавель відлітає до третього Спасу - на Покрову буде мороз
  • Горіховий Спас-Сонце на осінь повернуло