Президент України Володимир Зеленський зажадав від депутатів Верховної Ради, зокрема від своєї фракції "Слуга народу", проголосувати за його законопроєкт для розв'язання конституційної кризи.

Про те, як українські політики збираються виходити з конституційного глухого кута, повідомляє Новинар, з посиланням на OBOZREVATEL.

Зазначається, що він пов'язаний із недавнім рішенням Конституційного Суду про скасування антикорупційних зобов'язань України перед міжнародними партнерами. Президент вважає, що цим КСУ поставив країну на межу катастрофи, і пообіцяв "жорстке перезавантаження всієї системи".

Популярні статті зараз

Голий Володимир Дантес зняв з Наді Дорофєєвої одяг на очах у публіки: "Адам і Єва"

Ніжні сирні кекси до чаю: рецепт, який підкорить ваше серце

Грузинський "Холостяк" Іраклі Макацарія заговорив про "зради": "Втрачаєте повагу до себе"

Як швидко накопичити гроші: лайфхак від "короля математики"

Все новости

Український політикум, зокрема й нардепи, виявився перед дилемою – як же розв'язати нинішню конституційну кризу так, щоб не розлютити суспільство, європейських партнерів, не втратити дорогоцінний безвізовий режим, водночас іще дотримуватися закону й не перевищувати повноважень. У кожної фракції своє бачення, відповідно – свої законопроєкти для розв'язання проблеми.

При цьому, наприклад, Зеленський закликає парламентаріїв підтримати його законопроєкт №4288 "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства". У своєму аудіозверненні до "слуг" він заявив про потребу ухвалення жорсткого рішення. Мовляв, їхнє недавнє рішення щодо антикорупційних зобов'язань України поставило країну на межу катастрофи.

"Або країна знову буде втягнута в кривавий хаос, або держава як система прозорих правил і домовленостей знову припинить своє існування", – зазначив він.

А тепер детальніше. Законопроєкт Зеленського, яким він вимагає припинити повноваження всіх 15 суддів КС і визнати його рішення про скасування декларування "нікчемним", написали на Банковій, по суті, за одну ніч. Він уже викликав серйозні суперечки в експертному середовищі хоча б тому, що відповідно до закону КСУ – це колегіальний орган, члени якого призначаються на 9 років, а перелік підстав, за якими їхні повноваження можна припинити, чітко прописано в Конституції.

За жодним із них звільнити всіх суддів неможливо. Але позиція Офісу президента, судячи зі слів представника президента в КСУ Федора Веніславського, в унікальності ситуації, що склалася. Мовляв, своїм рішенням Конституційний Суд фактично викликав антиконституційний переворот. А президентський законопроєкт спрямований на захист більш вагомих цінностей: суверенітету й національної безпеки України.

Але, як би не хотіли на Банковій загасити пожежу, проти Основного Закону не попреш. Згідно з Конституцією, звільняти суддів Конституційного Суду можуть тільки з низки причин: стан здоров'я, грубе або систематичне нехтування своїми обов'язками. Будь-який інший спосіб усунення їх із посади або припинення їхніх повноважень є незаконним, вони в повному складі зможуть відновитися. А призначення нового складу може призвести до ситуації, коли в державі функціонуватимуть два конституційних суди.

"Я відповідально заявляю: законопроєкт №4288 президента Зеленського, який написали за ніч, має ознаки конституційного перевороту в Україні. Ініціатива президентська, скасуймо указом президента рішення КСУ, навіщо втягувати в цю неконституційну процедуру парламент. Колективну відповідальність ніхто нести не повинен", – заявив ще 30 жовтня голова КСУ Олександр Тупицький.

Водночас, на засіданні погоджувальної ради депутатських фракцій, яке пройшло вранці 2 листопада, спікер Верховної Ради Дмитро Разумков запропонував інший законопроєкт для розв'язання проблеми. На його думку, можна законодавчо повернути електронне декларування та кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, а потім за два місяці доопрацювати його. Цей законопроєкт депутати нібито вважають більш реальним із просування, ніж президентський.

Нагадаємо, що напередодні президент Зеленський допустив розпуск Верховної Ради, якщо депутати вирішать не звільняти суддів Конституційного суду. Про це голова держави заявив 2 листопада в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

Зеленський мав на увазі підтримку депутатами законопроєкту, поданого з його власної ініціативи 30 жовтня. Цей документ передбачає звільнення суддів Конституційного суду.

Раніше ми повідомляли, що Зеленський заявив, що Україну чекає діра в бюджеті.

Також нагадаємо, що Зеленський заявив, що готовий розпустити Раду через КСУ.