Конституційний суд України (КСУ) визнав неконституційними зміни до державного бюджету, які Верховна Рада ухвалила через введення в Україні карантину у зв’язку з епідемією коронавірусної хвороби Covid-19, повідомив у п’ятницю, 28 серпня представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський.

"Щодо карантину, КС визнав неконституційним тільки закон про внесення змін до закону України про держбюджет на 2020 рік, а в частині постанови Кабінету міністрів України, якою і був введений карантин, закрив провадження, оскільки до постанови неодноразово вносилися зміни, а КС може розглядати акт в межах конституційного подання і чинний, – тобто лише початковий текст, який вже не діє", – сказав він у коментарі агенції «Інтерфакс-Україна».

Також рішення КСУ увечері 28 серпня опублікувала його пресслужба.

Попри те, що суд закрив провадження в частині запроваджених урядом обмежень, у його рішенні наголошується, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні; встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить Конституції України.

Популярні статті зараз

Похолодання та дощі: в яких областях готувати парасольки, прогноз погоди на 23 вересня

Зимовий час 2021: названа дата, коли українці спатимуть на годину довше

На ногах ледь тримається, очі затуманені: п'яна Алла Пугачова осоромилася в Мережі, "Навіщо таке показувати"

300 грн в одні руки: Кабмін призначив додаткові щомісячні виплати певній категорії пенсіонерів

Все новости

Карантин в Україні
Карантин в Україні

Урядову постанову №392 про запровадження урядом України карантину у зв’язку з епідемією коронавірусу, а також закон про зміни до держбюджету через карантин в Конституційному суді оскаржив Верховний суд. У своєму поданні від 4 червня судді вказували на те, що передбачені Кабміном протиепідемічні заходи, пов’язані з самоізоляцією, обмежують право особи на свободу пересування, право вільно залишати територію України, права на мирні зібрання (останні два можуть бути обмежені лише законом, а не актами уряду). Крім того, йшлося у поданні пленуму ВС, акти Кабміну обмежують інші конституційні права, що можливо лише в умовах надзвичайного або воєнного стану: права на підприємницьку діяльність і на доступ до медичної допомоги.

У ВС також були питання щодо дозволу одним суб’єктам господарювання працювати, а іншим – ні, оскільки, згідно із Конституцією, громадяни мають рівні конституційні права і свободи.

Також подання Верховного суду стосувалося і змін до держбюджету, які Верховна Рада ухвалила через карантин. Судді верховного суду обурилися, що, змінивши держбюджет, депутати знизили їхню зарплату, тоді як решта держслужбовців, як стверджують автори подання, цих змін не відчують. На думку суддів, це порушує засади їхньої незалежності.

Конституційний суд у своєму рішенні від 28 серпня наголосив, що зміни в держбюджет, якими, зокрема, встановлюється граничний розмір зарплати держслужбовців, не мають чіткого визначення в часі, адже діють до завершення місяця, в якому скасовується запроваджений урядом карантин. Таким чином, закон робить законодавчу і судову владу залежною від виконавчої влади, яка відповідає за продовження чи скасування карантину.

Раніше ми повідомляли, що Україна закриє кордон для іноземців на день раніше: кого пропускатимуть

Нагадаємо також, Івано-Франківськ та Чернівці потрапили у "червону" зону: нове епідемічне зонування з 31 серпня