Уляна Супрун розповіла про перебіг коронавірусу у дітей, на які симптоми слід звертати увагу, як можна захистити дитину і що робити, коли захворів хтось з батьків. Про це вона написала на своїй сторінці у фейсбук.

"Нас часто питають про COVID-19 у дітей — перебіг хвороби, чи варто перейматися, на які симптоми зважати та про що потрібно обов’язково подбати, аби захистити дитину. Тож зробили невеликий ґайд для батьків з інформацією, яка наявна сьогодні про перебіг хвороби у дітей та корисними порадами.", - написала вона. Уляна Супрун

Уляна Супрун, фото: кадр з відео
Уляна Супрун, фото: кадр з відео

Дані, які доступні сьогодні, вказують:
 
1. Діти шкільного віку не відіграють вагому роль в передачі вірусу. Принаймні так вказують деякі дослідження, які є зараз. Загальний висновок такий: більшість дітей з підтвердженим вірусом SARS-CoV-2, скоріше за все інфікувалися від дорослих (наприклад, у своїх сім’ях). 
 
2. Діти мають менше шансів інфікуватися вірусом, мають меншу ймовірність прояву симптомів та виникнення важкого перебігу хвороби COVID-19. Зокрема такі результати показав великий систематичний огляд, який включав 7780 випадків COVID-19 у дітей. Переважна більшість дітей мали легкий перебіг, а основні симптоми включали температуру, кашель, нежить та втому. Майже 20% серед досліджених випадків мали безсимптомний перебіг.
 
3. На відміну від дорослих, у дітей рідко з’являлися важкі симптоми верхніх дихальних шляхів, що вимагали лікування у відділеннях інтенсивної терапії. Конкретно в цьому дослідженні 7 смертей, а також 11 випадків мультисистемного запального синдрому у дітей (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children).

"Трохи про цей синдром. Це вкрай рідкісне, але серйозне захворювання, яке може викликати запалення серця, судин, нирок, легень, мозку, шкіри та очей. Його почали фіксувати лише кілька місяців тому. Причина синдрому поки невідома, але більшість випадків об’єднувало, що діти мали позитивний тест на наявність антитіл до вірусу SARS-CoV-2 (тобто вже мали вірус) або ж хворіли на COVID-19, тож його поки пов’язують саме з перенесенням інфекції. В Україні синдром було зафіксовано в однієї дитини.", - пояснила Супрун. Уляна Супрун

Високі ризики мати важчий перебіг хвороби мають:
  • Немовлята до 1 року
  • Діти, які мають хронічні хвороби легенів, астму, цукровий діабет, вроджені хвороби серця або ожиріння
  • Імуносупресивний стан (внаслідок певних захворювань або прийому ліків, що послаблюють імунну систему)
  • Діти з рідкісними хворобами

"На що загалом вказують ці дані? Ваша дитина може захворіти на COVID-19, але найімовірніше перебіг буде легким чи з незначними симптомами. Особливо уважним потрібно бути, якщо дитина має хронічне захворювання.", - пояснила Супрун. Уляна Супрун

Тож які загальні рекомендації для батьків?
 
Перевіряйте щодня на наявність симптомів. Особливу увагу треба звернути на:
→ Підвищену температуру (38°С або вище)
→ Біль у горлі
→ Новий неконтрольований кашель, що спричиняє утруднення дихання (якщо дитина має хронічний кашель, спричинений алергією чи астмою, важливо відстежувати, чи немає змін)
→ Діарею, блювання, біль у животі
 

"Зрозуміло, що у випадку симптомів краще залишити дитину вдома та сконтактуватися зі своїм сімейним лікарем та педіатром. Вакцинуйте дитину проти грипу. Зараз такий захист щепленням отримати вкрай необхідно. Робити щеплення дітям проти грипу можна вже з 6 місяців, за умови відсутності протипоказань.", - написала вона. Уляна Супрун

Уляна Супрун
Уляна Супрун

Існує лише кілька протипоказань до вакцинації, в тому числі й проти грипу:
  • За віком: зазвичай вакцини проти грипу протипоказані для дітей молодше 6 місяців.
  • Застуда, що супроводжується температурою вище 38- 38,5°С.
  • Тяжка алергічна реакція (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відома тяжка алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, курячий білок).
  • Захворювання і стани організму, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хімієтерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при окремих вроджених імунодефіцитах). Інактивовані вакцини проти грипу безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується.
  • Якщо протягом 6 тижнів від вакцинації проти грипу розвивався синдром Гієнн-Барре (рідкісний стан, при якому імунна система людини вражає власні периферичні нерви), вакцинація проводиться з пересторогою — зваживши переваги та ризики.

"Якщо маєте питання про вакцини проти грипу — проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Не відмовляйтеся від інших щеплень також. Якщо за графіком календаря щеплень вашій дитині потрібно вакцинуватися проти інших інфекційних хвороб, обов’язково це зробіть та не відкладайте щеплення. В більшості медзакладів зараз є окремий для цього графік, коли приймають дітей лише для вакцинації.", - написала Супрун.  Уляна Супрун

Супрун закликала, допомагати дітям звикнути до нових реалій. Носіння маски, потреба дотримуватися дистанції, менше спілкування та соціальних контактів можуть впливати на психічний стан дитини.

Уляна Супрун
Уляна Супрун

Що робити, якщо хтось з батьків захворів на COVID-19?
 
У випадку, коли за дитиною немає кому доглядати (наприклад, захворіли обоє батьків), краще попросити когось подивитися за дитиною. Це має бути людина, яка знаходиться не в групі ризику мати тяжкий перебіг COVID-19, тобто не бабуся з дідусем. Адже дитина також могла підхопити вірус.
 
CDC вказують, що дитина має перебувати протягом 14 днів від останнього контакту хворими батьками в ізоляції, а її опікун — самоізолюватися також на такий період часу від останнього контакту з дитиною. Треба поставитися до цього серйозно, адже контакт з людиною, яка має COVID-19 означає, що потрібно ізолюватися, аби не наражати інших на небезпеку.
 
Якщо залишити дитину з кимось неможливо рекомендують: зберігати фізичну дистанцію у 2 метри та одягати маску під час перебування в одному приміщенні, регулярно мити руки та провітрювати приміщення вдома. Дітям до 2 років маску одягати не потрібно.

Нас часто питають про COVID-19 у дітей — перебіг хвороби, чи варто перейматися, на які симптоми зважати та про що...

Geplaatst door Уляна Супрун op Dinsdag 29 september 2020

Раніше ми повідомляли, що Комаровський пояснив, коли чекати закінчення пандемії коронавірусу: "Ми недооцінили..."

Нагадаємо також, спрощення Канадою візового режиму для українців: Зеленський провів розмову з Трюдо