Рак грудної залози — найбільш поширений та найбільш вбивчий вид раку серед жінок. Шанси почути такий діагноз зростають з віком, як для жінок, так і для чоловіків, які також можуть мати рак грудної залози, однак, це трапляється досить рідко. Про це пише Уляна Супрун на своїй сторінці у Фейсбуці. 

"Жовтень — місяць обізнаності про рак грудей. За умови виявлення хвороби на ранній стадії вона успішно лікується: на 1 стадії — у 95% жінок, на 2 стадії — у 80%, на 3 стадії — у 50% жінок. Виявити якнайшвидше її допоможуть уважне ставлення до свого здоров’я та самопочуття, а також регулярний скринінг та візити до лікаря, особливо у старшому віці.", - написала Супрун. Уляна Супрун

Уляна Супрун, фото: кадр з відео
Уляна Супрун, фото: кадр з відео

Супрун зауважила, що багато жінок виявляють рак самостійно. Але це відбувається найчастіше не через самодіагностику, а в душі чи під час прийому ванни, перевертаючись у ліжку, або ж через те, що відчуваються якісь зміни в грудях, вказують їхні чоловіки чи партнери.

"Це не означає, що треба перестати звертати увагу на свої груди. Важливо розуміти різницю між виконанням самодіагностики (коли треба стати перед дзеркалом, робити візуальний огляд та промацування щонайменше раз на місяць) та між здоровим розумінням як виглядають груди, які вони мають особливості тощо. Перше — часом перетворюється на спецоперацію з пошуку змін та викликає надмірне занепокоєння та стрес, разом з цим надмірну діагностику як наслідок виявленої зміни. Друге — радше про здорову увагу до своїх грудей, як і до всього тіла. Також ніхто не забороняє робити самодіагностику грудей. Головне — робити це правильно.", - написала Супрун. Уляна Супрун

Які фактори підвищують ризик мати рак грудної залози? 
 • Ризик зростає з віком.
 • Історія інших хвороб молочної залози, наприклад, діагностована атипова гіперплазія залози.
 • Якщо у жінки був рак на одній груді, є ймовірність, що він може розвинутися на іншій.
 • У сім’ї у когось був рак грудної залози (ризик збільшується у 2-3 рази). Тим не менше, більшість людей з таким діагнозом не мають сімейної історії захворювання.
 • Певні мутації генів, що збільшують ризик, можуть передаватися від батьків до дітей. Найвідоміші мутації генів називають BRCA1 та BRCA2. Ці гени можуть значно збільшити ризик раку грудної залози та інших видів раку, але вони не роблять рак неминучим.
 • Раннє статеве дозрівання: початок менструації до 12 років збільшує ризик.
 • Пізній початок менопаузи: після 55 років.
 • Пізнє народження першої дитини (після 30 років) і/або не-використання грудного вигодовування (грудне вигодовування має захисний ефект).
 • Відсутність вагітностей та пологів.
 • Ранній вплив джерел радіації, наприклад, якщо жінка отримала променеву терапію грудної клітки в дитинстві чи молодому віці (до 30).
 • Жінки, які приймають препарати гормональної терапії, що поєднують естроген та прогестерон для лікування ознак та симптомів менопаузи, мають підвищений ризик. Ризик зменшується, коли жінки припиняють приймати ці ліки.
 • Ризики збільшують також ожиріння та зловживання алкоголем.

Уляна Супрун
Уляна Супрун

Популярні статті зараз

Мама з донькою випали з вікна: поліціянти потрапили у квартиру і вжахнулися

Ліга чемпіонів: Динамо вийшло до групового етапу

Українців звільнили від сплати збору: що повідомив Кабмін

Наркоторгівля: обсяги рекордно зросли через пандемію

Все новости
Тож який скринінг найбільш ефективний, і в якому віці його варто проходити?
 
Мамографія — золотий стандарт для виявлення раку грудної залози. Якщо є проблема, виявлена після огляду чи самодіагностики, лікар спочатку порадить вам пройти саме мамографію. Після цього, якщо буде потреба в додатковому дослідженні, лікар може направити вас на УЗД чи МРТ.
 
В якому віці треба робити мамографію?
 
Стосовно цього в науковій спільноті існують різні думки щодо віку та частоти проходження мамографії. Тому навіть рекомендації провідних організацій у сфері здоров’я відрізняються. Наприклад, US Preventive Services Task Force не рекомендують робити мамографію раніше ніж 50 років. Рішення робити його до 50 має базуватися на індивідуальному ризику жінку, який краще визначати разом з лікарем. Тож мамографію рекомендовано робити один раз на два роки у віці 50-74 роки. Щодо віку за 75 — наразі бракує доказів щодо ризиків і переваг мамографії у такому віці. 
 
American Cancer Society вважає, що жінки повинні мати вибір робити мамографію з 40 по 44, враховуючи розуміння ризиків та переваг (тобто за бажанням). Це рекомендовано робити 1 раз на рік. З 45 до 54 мамографію рекомендовано робити раз на рік. З 55 років — раз на два роки. Продовжувати робити скринінг варто до того часу, коли жінка почувається добре. Європейські рекомендації такі: Робити мамографію варто раз на 2-3 роки у віці 45-49. З 50 по 69 — раз на два роки. 70-74 — раз на три роки. 

"Щодо раку грудей постійно тривають різні дослідження. Наприклад, нещодавно опублікували велике дослідження UK Age Trial. Його результати показали, що щорічна мамографія у віці від 40 до 49 років була пов’язана зі зниженням смертності від раку грудної залози на 25% протягом перших 10 років спостереження. Тож рекомендований вік для проходження мамографії має бути з 40. Поява нових даних означає, що ґайдлайни щодо скринінгу також можуть оновлюватися. Рекомендації відрізняються, тож на що варто орієнтуватися? На ваш особистий ризик, беручи до уваги наявність перелічених вище факторів ризику саме у вас. Але точно треба робити мамографію з 50 років щонайменше раз на два роки.", - написала Супрун. Уляна Супрун

Уляна Супрун нагадала, що окрім регулярних обстежень слід пам’ятати, що здоровий спосіб життя відіграє суттєву роль у запобіганні хвороби. Зокрема, мова йде про відмову від куріння, алкоголю, регулярну фізичну активність і здорове харчування.

Рак грудної залози — найбільш поширений та найбільш вбивчий вид раку серед жінок. Шанси почути такий діагноз зростають з...

Geplaatst door Уляна Супрун op Maandag 5 oktober 2020

Раніше ми повідомляли, чи треба мити пакунки з магазинів під час пандемії: детальне пояснення Супрун

Нагадаємо також, як захистити дитину від коронавірусу: Супрун оцінила всі ризики і дала поради